Quantcast
Satış Sözlemesi

Satış Sözlemesi

MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

Madde 1 – KONU: 
İşbu sözleşmenin konusu, Teed Kuyumculuk Mağazıcılık Dış Tic. San. ve Tic. Ltd. Şti.'nın, …'ya satışını yaptığı,  aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürünün satışı ve teslimi ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun-Mesafeli Sözleşmeleri Uygulama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin kapsamaktadır.
Madde 2 – SATICI BİLGİLERİ:
Ünvanı            :Teed Kuyumculuk Mağazacılık Dış.Tic. San. ve Tic. Ltd. Şti
Adresi                :Odunluk Mah. Akpınar Cad. Şentürkler İş Merkezi No:7      
                                                D:26 Nilüfer/Bursa
Telefon            :0850 202 11 64
Faks                :
Email                :info@kepbalo.com
Madde 3 – ALICI BİLGİLERİ:      
Adı/Soyadı/Ünvanı        :[UYEADI] [UYESOYADI]
Adresi             : [SIPARISADRESI]
Email                : [UYEEPOSTA]

http://www.kepbalo.com sitesine üye olurken yukarıdaki bilgileri doldurarak sisteme kaydı yapılan üye alıcı olarak adlandırılır. Alıcı için üye bilgileri esasdır.
Madde 4 - SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN BİLGİLERİ:
Malın/Ürünün/Hizmetin türü, miktarı, marka/modeli, rengi, adedi, satış bedeli, ödeme şekli, ve KDV dahil satış bedeli aşağıda belirtildiği gibidir. Fatura edilecek kişi ile sözleşmeyi yapan kişi aynı olmak zorundadır.Aşağıda yer alan bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır. Bu bilgilerin doğru olmadığı veya noksan olduğu durumlardan doğacak zararları tamamıyla karşılamayı alıcı kabul eder ve ayrıca bu durumdan oluşabilecek her türlü sorumluluğu alıcı kabul eder.
SATICI gerekli gördüğü durumlarda, ALICI’nın vermiş olduğu bilgiler gerçekle örtüşmediğinde, siparişi durdurma hakkını saklı tutar. SATICI siparişte sorun tespit ettiği durumlarda ALICI’nın vermiş olduğu telefon, e-posta ve posta adreslerinden ALICI’ya ulaşamadığı takdirde siparişin yürürlüğe koyulmasını 15 (onbeş) gün süreyle dondurur. ALICI’nın bu süre zarfında SATICI ile konuyla ilgili olarak iletişime geçmesi beklenir. Bu süre içerisinde ALICI’dan herhangi bir cevap alınamazsa SATICI, her iki tarafın da zarar görmemesi için siparişi iptal eder.

Sipariş özetiniz aşağıda bulunmaktadır.

[UYESIPARIS]


Ödeme Şekli            : Kredi kartı/Banka Havalesi (EFT)/Kapıda Ödeme
Teslim Edilecek Kişi        : 

Telefon Numarası                 :

Teslim Edilecek Adres         :
 
Fatura Edilecek Kişi/Kurum:

Fatura Adresi        : 

Vergi Dairesi                         :

Vergi Sicil Numarası            :

Yukarıdaki bilgiler alıcı üye tarafından eksiksiz olarak doldurulmalı ve şecilmelidir.

Madde 5- SÖZLEŞME TARİHİ ve MÜCBİR NEDENLER

Sözleşme tarihi, alıcı tarafından siparişin verildiği tarihtir.

Sözleşmenin imzalandığı tarihte mevcut olmayan veya öngörülmeyen, tarafların kontrolleri dışında gelişen, ortaya çıkmasıyla taraflardan birinin ya da her ikisinin de sözleşme ile yüklendikleri borç ve sorumluluklarını kısmen ya da tamamen yerine getirmelerini ya da bunları zamanında yerine getirmelerini olanaksızlaştıran durumlar, mücbir sebep (Doğal afet, savaş, terör, ayaklanma, değişen mevzuat hükümleri, el koyma veya grev, lokavt, üretim ve iletişim tesislerinde önemli ölçüde arıza vb.) olarak kabul edilecektir. Mücbir sebep şahsında gerçekleşen taraf, diğer tarafa durumu derhal ve yazılı olarak bildirecektir.

Mücbir sebebin devamı esnasında tarafların edimlerini yerine getirememelerinden dolayı herhangi bir sorumlulukları doğmayacaktır. İşbu mücbir sebep durumu 30 (otuz ) gün süreyle devam ederse, taraflardan her birinin, tek taraflı olarak fesih hakkı doğmuş olacaktır.


Madde 6: SATICININ HAK ve YÜKÜMLÜLÜKLERİ

6.1. Satıcı, 6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümleri uyarınca sözleşmede kendisine yüklenen edimleri mücbir haller dışında eksiksiz yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder.

6.2. 18 (on sekiz) yaşından küçük kişiler http://www.kepbalo.com sitesinden alışveriş yapamaz. Satıcı, alıcının sözleşmede belirttiği yaşının doğru olduğunu esas alacaktır. Ancak alıcının yaşını yanlış yazmasından dolayı satıcıya hiçbir şekilde sorumluluk yüklenemeyecektir.

6.3.Sistem hatalarından meydana gelen fiyat yanlışlıklarından http://www.kepbalo.com sorumlu değildir. Buna istinaden satıcı, internet sitesindeki sistemden, dizayndan veya yasadışı yollarla internet sitesine yapılabilecek müdahaleler sebebiyle ortaya çıkabilecek tanıtım, fiyat hatalarından sorumlu değildir. Sistem hatalarına dayalı olarak alıcı satıcıdan hak iddiasında bulunamaz.

6.4. http://www.kepbalo.com den kredi kartı (Visa, MasterCard , vs. ), banka havalesi ve kapıda ödeme ile alışveriş yapılabilir. Sipariş tarihinden itibaren bir hafta içinde havalesi yapılmayan siparişler iptal edilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havalenin (EFT’nin) banka hesaplarına ulaştığı belirlenen andır. Ödemeli gönderi ya da posta çeki gibi müşteri hizmetleri ile görüşülmeden gerçekleştirilen ödeme yöntemleri kabul edilmez.


Madde 7- ALICININ HAK ve YÜKÜMLÜLÜKLERİ

7.1. Alıcı, sözleşmede kendisine yüklenen edimleri mücbir sebepler dışında eksiksiz yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder.

7.2. Alıcı, sipariş vermekle birlikte iş sözleşme hükümlerini kabul etmiş sayıldığını ve sözleşmede belirtilen ödeme şekline uygun ödemeyi yapacağını kabul ve taahhüt eder.

7.3. Alıcı, http://www.kepbalo.com internet sitesinden satıcının isim, unvan, açık adres, telefon ve diğer erişim bilgileri , satışa konu malın temel nitelikleri, vergiler dahil olmak üzere satış fiyatı , ödeme sekli, teslimat koşulları ve masrafları vs. satışa konu mal ile ilgili tüm ön bilgiler ve “cayma” hakkının kullanılması ve bu hakkın nasıl kullanılacağı , şikayet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar vs. konusunda açık , anlaşılır ve internet ortamına uygun şekilde bilgi sahibi olduğunu bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini kabul ve beyan eder.

7.4. Bir önceki maddeye bağlı olarak Alıcı, ürün sipariş ve ödeme koşullarının, ürün kullanım talimatlarının, olası durumlara karşı alınan tedbirlerin ve yapılan uyarıların olduğu http://www.kepbalo.com sipariş/ödeme/kullanım prosedürü bilgilerini okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini beyan eder.

7.5. Alıcı sözleşme konusu ürün veya ürünleri teslim alırken ambalajı yırtılmış, ezilmiş ve benzeri hasarlı ürün veya ürünleri kargo şirketinden teslim almayacaktır. Alıcı kargo şirketinden teslim aldığı ürün veya ürünlerin kendisine eksiksiz, hasarsız ve sağlam olarak teslim edildiğini kabul beyan ve taahhüt eder. Teslimden sonra ürün veya ürünlerin özenle korunması borcu alıcıya aittir.

7.6. Alıcı, aldığı ürünü iade etmek istemesi durumunda ne surette olursa olsun ürüne ve ambalajına zarar vermemeyi, iade anında fatura aslını ve irsaliyesini iade etmeyi kabul ve taahhüt eder.

Madde 8- SİPARİŞ/ÖDEME PROSEDÜRÜ

Sipariş:

8.1. Alışveriş sepetine eklenen ürünlerin KDV dahil TL tutarı (Taksitli işlemlerde toplam taksit tutarları) alıcı tarafından onaylandıktan sonra, ilgili banka kartının posu üzerinden işleme alınır. Bu nedenle siparişler, sevk edilmeden önce müşteriye sipariş onay maili gönderilir. Sipariş Onay maili gönderilmeden sevkiyat yapılmaz.

8.2. Süreçteki herhangi bir aksama durumu ya da kredi kartı ile ilgili ortaya çıkabilecek problemler alıcıya sözleşmede belirttiği telefon/faks/e-mail yollarından biri veya bir kaçı kullanılmak sureti ile bildirilir. Gerekirse alıcıdan bankası ile görüşmesi istenebilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havalenin (EFT’ nin) satıcı hesaplarına ulaştığının belirlendiği andır.

8.3. İstisnai olarak haklı bir nedenle sözleşme konusu malın tedarik edilemeyeceğinin anlaşılması ve/veya stok problemi ile karşılaşılması durumunda alıcı hemen açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirilip onay vermesi durumunda alıcıya eşit kalitede ve fiyatta başka bir mal gönderilebilir ya da alıcının arzusu ve seçimi doğrultusunda; yeni başka bir ürün gönderilebilir, ürünün stoklara girmesi ya da teslime engel diğer engelin ortadan kalkması beklenebilir ve/veya sipariş iptal edilebilir.

8.4. Sözleşme konusu malın teslim yükümlülüğünün yerine getirilmesinin imkânsızlaştığı hâllerde alıcı bu durumdan haberdar edilerek ödemiş olduğu toplam bedel ve varsa onu borç altına sokan her türlü belge en geç on gün içinde kendisine iade edilerek sözleşme iptal edilir. Böyle bir durumda alıcının satıcıdan ilave herhangi bir maddi ve manevi zarar talebi olmayacaktır.  

Ödeme:

HAVALE-EFT Ödeme Seçeneği:

Bütün banka kredi kartlarıyla sistem üzerinden ödeme yapılabilir.

Teed Kuyumculuk Mağazacılık Dış Tic. San. ve Tic. Ltd. Şti.
Akbank : TR72 0004 6008 8788 8000 0536 28
İşbank : TR93 0006 4000 0012 2510 3587 71
Vakıfbank : TR66 0001 5001 5800 7303 1294 33
Denizbank : TR48 0013 4000 0114 8467 1000 01

Havale ile ödemede alıcı http://www.kepbalo.com sitesinde belirtilen kendisine en uygun bankayı seçip havalesini yapabilir. Eğer EFT yapılmışsa hesaba geçme tarihi dikkate alınacaktır. Havale ve/veya EFT yaparken “Gönderen Bilgileri”nin Fatura Bilgileri ile aynı olması ve sipariş numarasının yazılması gereklidir.

Herhangi bir nedenle ürün veya ürünlerin bedeli ödenmez veya banka kayılatlarında iptal edilir ise Teed Kuyumculuk Mağazacılık Dış Tic. San. ve Tic. Ltd. Şti. işbu sözleşme konusu ürün veya ürünlerin teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir. Böyle bir durumda ürün veya ürünler alıcıya teslim edilmiş ise alıcı ürün veya ürünleri 3 gün içerisinde Teed Kuyumculuk Mağazacılık Dış Tic. San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne teslim edeceğini kabul beyan ve taahhüt eder.

Alıcı kredi kartı ile ödeme yapmayı tercih etmiş ise ALICI, ilgili faiz oranlarını ve temerrüt faizi ile ilgili bilgileri bankasından ayrıca teyit edeceğini, yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri gereğince faiz ve temerrüt faizi ile ilgili hükümlerin Banka ve ALICI arasındaki “Kredi Kartı Sözleşmesi” kapsamında uygulanacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

Kapıda Ödeme Seçeneği:

 
Kapıda ödeme seçeneği ile verilmiş olan siparişlerde gönderi öncesi alıcıdan telefon ile teyid alınacaktır. Teyid alınamaması halinde siparişiniz işleme alınmayacaktır.

Alıcıdan teyid alındıktan sonra alıcı, ürün ücretini kargoyu teslim alırken www.kepbalo.com sitesinin anlaşmalı kargo firmasının yetkilisine Nakit veya kredi kartı olarak ödeme yapmalıdır.

İade talebi durumunda ücret iadesi tarafınıza havale/eft ile sağlanacaktır. Kapıda ödeme seçeneği ile yapılan ödemelerde iade ve iptal işlemleri için banka hesap bilgilerinin ibrazı zorunludur.

Madde 9- SEVKİYAT/TESLİMAT PROSEDÜRÜ

Sevkiyat: Sipariş onayı mailinin gönderilmesiyle birlikte, ürün/ürünler satıcının anlaşmalı olduğu kargo Şirketine verilir. Satıcının gönderdiği tüm ürünlerin kargo ücreti satıcıya aittir. 
Değişim ve iadelerde de kargo ücreti satıcıya aittir. Ancak aynı ürünün ikinci kez değişimi istendiğinde kargo ücretleri alıcıya ait olacaktır.

Teslimat: Ürün/ürünler satıcının anlaşmalı olduğu kargo ile alıcının adresine teslim edilecektir. Teslimat süresi, Sipariş onayı mailinin gönderilmesinden ve sözleşmenin kurulmasından itibaren 30 gündür. Alıcıya önceden yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla bildirilmek koşuluyla bu sure on gün uzatılabilir.

Ürünler,Kargo şirketlerinin adres teslimatı yapmadığı bölgelere telefon ihbarlı olarak gönderilir.

Kargo Şirketinin haftada bir gün teslimat yaptığı bölgelerde, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve eksiklik olduğu hallerde, bazı sosyal olaylar ve doğal afetler gibi durumlarda belirtilen gün süresinde sarkma olabilir. Bu sarkmalardan dolayı alıcı satıcıya herhangi bir sorumluluk yükleyemez. Ürün, Alıcı’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve/veya Alıcının yerinde olmamasından doğabilecek ekstra kargo bedellerinden satıcı sorumlu değildir. Belirtilen günler içeriğinde ürün/ürünler müşteriye ulaşmadıysa teslimat problemleri müşteri hizmetlerinin  info@kepbalo.com e-mail adresi kullanılmak sureti ile derhal bildirilmelidir.

Zarar görmüş paket durumunda; Zarar görmüş paketler teslim alınmayarak Kargo Şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer Kargo Şirketi yetkilisi paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, paketin orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkı alıcıda vardır. Paket Alıcı tarafından teslim alındıktan sonra Kargo Şirketinin görevini tam olarak yaptığı kabul edilmiş olur. Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın Alıcı’da kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda satıcı Müşteri Hizmetlerine bildirilmelidir.

Madde 10- ÜRÜN İPTAL, DEĞİŞİM, İADE VE CAYMA HAKKINA İLİŞKİN PROSEDÜR

Ürün İptal:

Sipariş verilen ürünler kargoya verilmeden önce http://www.kepbalo.com yada 0850 202 11 64 numaralı telefondan Teed Kuyumculuk Mağazıcılık Dış Ticaret San. Tic. Ltd.Şti’ne bildirim yapılarak bildirilir.

Ürün Değişimi;

Alıcının ürün değişimi yapılabilmesi için mutlaka değişim yapacağı ürünün kodunu ve yerine alacağı ürünün kodunu satıcıya mail veya telefon yolu ile bildirmesi gerekmektedir. Siteden satın alınan ürünler Teed Kuyumculuk Mağazacılık Dış Tic.San. ve Tic. Ltd. Şti’nin ürün stoğu uygun olduğu takdirde renk/beden değişim işlemi yapılabilir. Teed Kuyumculuk Mağazacılık Dış Tic.San. ve Tic. Ltd. Şti mağazalarından satın alınan ürünler www.kepbalo.com sitesi aracılığı ile değiştirilemez ve iade edilemez. www.kepbalo.com sitesinden satın alınan ürünlerin değişimleri de Teed Kuyumculuk Mağazacılık Dış Tic.San. ve Tic. Ltd. Şti mağazalarında yapılamaz.


Cayma Hakkı ve Ürün İade Prosedürü:

Alıcı, ürün veya ürünlerin işbu sözleşmede belirtilen teslimat adresine tesliminden itibaren 14 gün içinde cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkı süresi alıcıya malın teslim edildiği günden itibaren başlar.
 
http://www.kepbalo.com dan satın alınan ürünler tahrip edilmeden, kullanılmadan ve ürünün tekrar satılabilirliğini bozulmadan, teslim tarihinden itibaren on dört ( 14 ) gün içinde neden belirterek iade veya değişim yapılabilir. Alıcının ürünü iade edebilmesi için aşağıda bulunan iade şartlarına uyması gerekmektedir. Aksi taktirde alıcının gönderdiği ürün satıcı tarafından kabul edilmeyecektir.

Ürün veya ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarlarıile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak Teed Kuyumculuk Mağazacılık Dış Tic.San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne teslim edilmesi gerekmektedir.

385 sayılı vergi usul kanunu genel tebliği uyarınca iade işlemlerinin yapılabilmesi için alıcının mal ile birlikte teslim edilen satıcıya ait 2 adet faturanın alt kısmındaki iade bölümlerini eksiksiz ve doğru şekilde doldurduktan sonra imzalayarak bir nüshasını ürün ile birlikte satıcıya göndermesi diğer nüshasını da uhdesinde tutması gerekmektedir. 

Alıcı iade etmek istediği ürünü göndermeden once www.kepbalo.com yada 0850 202 11 64 numaralı telefondan Teed Kuyumculuk Mağazacılık Dış Tic.San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne bildirim yapmalıdır. Ürünün iade olarak gönderilme bilgisi, satıcı tarafından alıcıya iletilir. Bu görüşmeden sonra ürün iade ile ilgili bilgileri içeren fatura ile birlikte alıcı adresine teslimatı yapan Kargo şirketi kanalıyla satıcıya ulaştırmalıdır. Satıcıya ulaşan iade ürün iş bu sözleşmede belirtilen koşulları sağladığı takdirde iade olarak kabul edilir, geri ödemesi de alıcı kredi kartına/hesabına yapılır. Ürün iade edilmeden bedel iadesi yapılmaz. Kredi Kartına yapılan iadelerin kredi kartı hesaplarına yansıma süresi ilgili bankanın tasarrufundadır.

İade onaylandığından 15 iş günü içerisinde ürün ücreti alıcının kredi kartı hesabının bulunduğu bankaya iade edilir. Bu süre alıcı tarafından iade edilen ürünün, satıcı tarafından teslim edildiği tarihte başlar. Ürünün ücretinin 15 iş günü içerisinde ilgili bankaya iadesinden sonra alıcının hesabına yansıması tamamen banka işlem süreci ile ilgilidir. Teed Kuyumculuk Mağazacılık Dış Tic.San. ve Tic. Ltd. Şti. Tarafından 15 iş günü içerisinde ilgili bankaya ödeme yapılmış olmasına rağmen bankanın iade süresinin uzatmasından Teed Kuyumculuk Mağazacılık Dış Tic.San. ve Tic. Ltd. Şti. Sorumlu değildir.

Alışveriş kredi kartı ile ve taksitli olarak yapılmışsa, kredi kartına iade prosedürü şu şekilde uygulanacaktır: Alıcı ürünü kaç taksit ile satın alma talebini iletmiş ise, Banka alıcıya geri ödemesini taksitle yapmaktadır. Satıcı,bankaya ürün bedelinin tamamını tek seferde ödedikten sonra, Banka poslarından yapılan taksitli harcamaların alıcının kredi kartına iadesi durumunda konuya müdahil tarafların mağdur duruma düşmemesi için talep edilen iade tutarları,yine taksitli olarak hamil taraf hesaplarına Banka tarafından aktarılır.Alıcının satış iptaline kadar ödemiş olduğu taksit tutarları, eğer iade tarihi ile kartın hesap kesim tarihleri çakışmazsa her ay karta 1(bir) iade yansıyacak ve alıcı iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri satışın taksitleri bittikten sonra, iade öncesinde ödemiş olduğu taksit sayısı kadar ay daha alacak ve mevcut borçlarından düşmüş olacaktır.

Kart ile alınmış mal ve hizmetin iadesi durumunda satıcı, Banka ile yapmış olduğu sözleşme gereği alıcıya nakit para ile ödeme yapamaz. Üye işyeri yani satıcı, bir iade işlemi söz konusu olduğunda ilgili yazılım aracılığı ile iadesini yapacak olup, üye işyeri yani satıcı ilgili tutarı Bankaya nakden veya mahsuben ödemekle yükümlü olduğundan yukarıda detayları belirtilen prosedür gereğince alıcıya nakit olarak ödeme yapılamamaktadır. Kredi kartına iade, alıcının Bankaya bedeli tek seferde ödemesinden sonra, Banka tarafından yukarıdaki prosedür gereğince yapılacaktır.

Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler;

Alıcının istekleri ve/veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallar için ve alıcının isteği doğrultusunda üründe tadilat yapılması durumunda cayma hakkı söz konusu değildir. 

Aşağıdaki ürünlerde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır.

-Taşınabilir Bilgisayar ve Masaüstü Bilgisayarlar (Orijinal işletim sistemi kurulduktan sonra yani bilgisayarın kurulumu yapıldıktan sonra iade alınmayacaktır.)
-Her türlü yazılım ve programlar
-DVD, VCD, CD ve kasetler
-Bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit v.b)
-Hür türlü kozmetik ürünleri
-Telefon kontör siparişleri
-Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler (ürünün arızalı veya ayıplı çıkması halleri dışında, açıldıktan sonra sağlık açısından tehlike arzedebilen ürünler örn : kullanım esnasında vücut ile birebir temas gerektiren ürünler (özellikle abiye ürünlerde yer alan koruyucu bantın zedelenmiş olması halinde), tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünlerin  iadesi mümkün değildir.

Ürün değişim ve İade adresi;

Teed Kuyumculuk Mağazacılık Dış Tic.San. ve Tic. Ltd. Şti 
Odunluk Mah. Akpınar Cad. Şentürkler İş Merkezi No:7 D:26 Nilüfer\BURSA 
Tel: 0 850 202 11 64

Ürün iade veya değişim talebinizi neden belirterek info@kepbalo.com mail adresine mesajla bildirmeniz gerekmektedir.

 

Madde 11- UYUŞMAZLIK DURUMUNDA YETKİLİ MAHKEME VE İCRA DAİRELERİ

İşbu sözleşmenin uygulanmasından kaynaklanan uyuşmazlık halinde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca her yıl Aralık ayında ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile Alıcı’nın veya Satıcı’nın yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir. Aksi durumda Bursa Mahkemeleri yetkilidir.

Madde 12-SON HÜKÜMLER

İşbu sözleşme 12 madde ve 8 sayfadan ibaret olup taraflarca …… tarihinde akdedilmiştir. http://www.kepbalo.com web sitesinin ödeme sayfasında yer alan ön bilgilendirme formu ve fatura işbu sözleşmenin ayrılmaz parçalarıdır. Taraflar işu sözleşmenin tamamını okuduklarını, kabul ettklerini burada kendilerince belirtilen bilgilerin doğru olduğunuve tüm sözleşme hükümlerinin geçerli olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.

Ürünler

Kepbalo

İletişim

eticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır